تویوتا یاریس (Toyota Yaris) یک خودروی کامپکت کوچک و یکی از بهترینهای کلاس B segment میباشد که از سال 1999 توسط تویوتا و برای جایگزینی خودروهای تویوتا استارلت و تویوتا ترسل تولید میشود. به عنوان مثال، مدل کرولا برای جایگزینی سیستم گیربکس اتوماتیک ۴ سرعتهاش با CVT، تا زمان ارائه مدل جدید صبر کرد. و همه ی خدمات موتور در تعمیرگاه تویوتا به شما ارائه میشود. تعویض و ترمیم کارشناسانه و دقیق دستگاه های ایربگ ABS، VDS و ESP در تعمیرگاه تویوتا. سیستم انتقال قدرت در این نسخه از – کرایه اتومبیل یزد کلاسیک – یاریس از نوع اتوماتیک CVT و تعویض دستی می – کرایه اتومبیل یزد کلاسیک – باشد که با توجه به نوع خودرو قابل سفارس می باشد. البته آمار سازمان حفاظت محیط زیست امریکا برای مصرف سوخت یاریس در شرایطی متعادل برای این کلاس قرار دارد و دارای مزیت زیادی نسبت به سیستمهای گیربکس تویوتا یاریس هیبرید دیگر نیست. این در حالی است که هماکنون برخی سیستمهای گیربکس اتوماتیک در دنیای خودرو وجود دارند که میتوانند بهراحتی در شتاب عملکرد بهتری نسبت به گیربکسهای دستی داشته باشند. این صلبیت بیشتر و به دنبال آن، بهینهسازی در سیستم تعلیق، باعث شده تا یاریس نسبت به قبل سریعتر و چابکتر باشد.

ارتقای عمده در سیستم پیشرانه یک مدل، هزینه زیادی به خودروساز اعمال میکند؛ بنابراین چنین تغییری در یک بهینهسازی متوسط کمتر انجام میشود. کراس اور جدید یاریس از محور بین چرخهای جلو و عقب سوپرمینی ۲۵۶۰ میلیمتری برخوردار است که باعث شده طول کلی خودرو ۲۴۰ میلیمتر افزایش و به ۴۱۸۰ میلیمتر برسد. چراغهای عقب تازهای در آن به کار رفته، طراحی سپر عقب به کلی تغییر کرده و همینطور بهینهسازیهای زیادی را در طراحی داخلی کابین میبینیم. امکان انجام این کار با ترکیب قسمت جلویی پلتفرم GA-B که در نسل جدید یاریس معرفی شد با بخش عقبی پلتفرم GA-C فراهم شده است. البته این موضوع به نحوه انجام چنین تستی برمیگردد. همچنین در سال ۱۳۹۶ شرکت کرمان موتور نماینده فروش و مونتاژ محصولات هیوندای تلاش کرد تا تولید و عرضه این محصول را به صورت CKD و در منطقه ارگ بم استارت بزند. این پکیج تنظیم پرفورمنس سیستم تعلیق و رینگهای 18 اینچی فورجکاری شده که با لاستیکهای 225 میشلن پایلوت اسپرت 4S پوشیده شدهاند را هم به همراه دارد. GR یاریس با 1280 کیلوگرم وزن و نسبت قدرت به وزن 4.9 کیلوگرم به هر اسب بخار، در کمتر از 5.5 ثانیه از صفر به سرعت صد کیلومتر بر ساعت میرسد و توانایی دستیابی به حداکثر سرعت 230 کیلومتر بر ساعت را دارد.

این خودرو بر اساس پلتفرم مشابهی با مزدا 2 توسعه یافته و از ترکیب پیشرانه 1.5 لیتری تنفس طبیعی و گیربکس ششسرعته اتوماتیک بهرهمند است. هماکنون و در بخش خودروهای کوچک، تویوتا یاریس نیز میتواند همانند رقبا از پیشرانههای کوچک سود ببرد چنانکه پیشرانهی 1 لیتری توربوی کوچک در هوندا جاز بکار خواهد رفت. همچنین در هر حالت بسته به شرایط مسیر، رفتار خودرو و شیوهٔ رانندگی راننده، تعادل بهطور خودکار تنظیم میشود؛ بنابراین سیستم میتواند در مواقع مشخصی صد درصد گشتاور را به چرخهای عقب یا جلو انتقال دهد تا چسبندگی بهبود یابد و امکان سریعتر پیچیدن فراهم شود. دلیل آن شاید به دوران قاجار برگردد که عمدهٔ روابط ایران و غرب، با فرانسویان بودهاست. تویوتا با استفاده از نامی جدید، طراحی تازه و سه تریم جدید اقدام به معرفی یاریس سدان ۲۰۱۹ کرده است. قیمت بنزین Toyota Yaris ZR 30،100 دلار به علاوه هزینه های داخل جاده (حدود 32.990 دلار رانندگی) و نسخه هیبریدی 2000 دلار به 31100 دلار به علاوه هزینه های داخل جاده (حدود 34.990 دلار درایو) اضافه می کند. کیفیت و کارایی یک باطری تاریخ گذشته به مراتب کمتر از یک باطری تولید جدید می باشد.حتی هنگامی که باتری ماشین برای مدتی در فروشگاهها و یا انبارها انباشته میشوند ممکن است قدرت خود را از دست بدهند.

در این ماشین سه حالت رانندگی مختلف شامل معمولی، اسپرت و پیست تعبیه شده که به ترتیب گشتاور را بین محورهای جلو و عقب با نسبتهای 60 به 40، 30 به 70 و 50 به 50 توزیع میکنند. داخل این ماشین با چرم و آلکانترای مشکیرنگ با دوخت قرمز پوشیده شده درحالیکه روی پشتسریهای صندلیهای اسپرت، غربیلک فرمان و صفحه آمپر هم نشان GR دیده میشود. این یاریس قدرتمند صرفاً بهصورت سهدر با سقف شیبدار و درهای بدون قاب عرضه میشود. البته این موتور در نسخهٔ ژاپنی خروجی کمی بیشتری معادل 272 اسب بخار قدرت و 370 نیوتن متر گشتاور دارد.این پیشرانهٔ سه سیلندر قدرتمند به یک گیربکس پنج سرعتهٔ دستی متصل شده که نیرو را به چهارچرخ انتقال میدهد. ازجمله آپشن های موجود برای یاریس سدان میتوانیم به تنظیم برقی تمام پنجرهها، چراغهای جلو هالوژن به همراه تنظیم دستی نور چراغها، سیستم تهویه مطبوع با کنترل دستی، قدرت کمکی الکتریکی به همراه سیستم هوشمند الکترونیکی فرمان و سیستم حساس بهسرعت اشارهکنیم.