اشتباه شماره 1 عینک شنا شما مرتکب هستید (و 4 روش‌ها برای رفع آن})

منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Hamid Hosseinataj)آستانه امامزاده قاسم (ع) که بین مردم بومی با نام «بقعه آستانه» شنا

توسط مدیر سایت در 7 اردیبهشت 1402

منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Hamid Hosseinataj)آستانه امامزاده قاسم (ع) که بین مردم بومی با نام «بقعه آستانه» شناخته میشود، از آثار تاریخی و مذهبی مرکز شهر بابل است. منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: امیرعلی سهیلی)مسجد جامع بابل از آثار ملی ایران است که در یکی از قدیمیترین محلههای شهر قرار دارد. از اواسط بهار تا ابتدای پاییز، آبوهوای خوبی بر این منطقه حاکم میشود و بهترین زمان برای دورشدن از هیاهوی شهر و لذتبردن از طبیعت فیلبند به شمار میرود. البته این برنامه در کنار یک رژیم غذایی متعادل و سالم، نتیجه بخش است. منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: عیسی رحیمی)فیلبند از توابع بخش بندپی غربی شهرستان بابل است که بهخاطر اقیانوسی از ابر و چشمانداز بیبدیلی که به وجود میآورد، طرفداران زیادی بین گردشگران دارد. منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Samira82 Sodagar)در بخش بندپی شهرستان بابل، روستایی تاریخی به نام «دیوا عمران» قرار گرفته است که منزلگاه دو طایفه به نامهای «عمران» و «ملکشاه» از طایفههای ساکن بندپی است. منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Ale)موزه بابل که به گنجینه بابل شهرت یافته است، یکی از جاذبههای گردشگری فرهنگی و تاریخی در شهرستان بابل است که عنوان تنها موزه مردمشناسی مازندران را به خود اختصاص داده است. Th᠎is c ontent has ᠎be en done by GSA Content G​en᠎erator​ Demoversion.

منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: امیررضا حسنزاده)یکی از زیباترین و خارقالعادهترین جاذبههای طبیعی و دیدنی های بابل، پدیدهای است طبیعی که به نام «آبشار تیرکن» یا »هفت آبشار» شناخته میشود. پل مذکور یکی از تاریخیترین پلهای استان مازندران و از جاهای دیدنی و معروف بابل به حساب میآید. برای مسافران که قلاب و وسایل ماهیگیری بههمراه دارند، امکان ماهیگیری وجود دارد.سقاتالار شیاده را نیز از دست ندهید؛ اثری مربوط به اواخر دوره قاجاریه در روستای شیاده که دارای نقشونگارهای زیبا با اشعار مذهبی است و بهعنوان یک اثر ملی به حساب میآید. این مسجد در دورههای مختلف، بهویژه عصر صفوی، بازسازی شد و در دوره فتحعلی شاه بر اثر زلزله تخریب و مجددا بنا شد. این اثر ثبت ملی که ۱۴۰ متر طول و ۶ متر عرض دارد، تا سال ۱۳۴۳ تنها راه ارتباطی بابل و آمل بود؛ تا اینکه راه جدیدی ساخته شد. ارزش و اهمیت این تکیه باعث شد که در سال ۱۳۵۴ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شود. پارک جنگلی بابلکنار، گونههای مختلف گیاهی همچون شمشاد، راش، زبانگنجشک، بلوط، نارون و توسکا را در خود جای داده است و گونههای جانوری آن هم کم نیستند؛ بهطوری که هنگام قدمزدن، صدای برخی از پرندهها را خواهید شنید و شاید شانس دیدن برخی جانوران را نیز داشته باشید.آبشار و چشمه کوچکی نیز در این پارک جنگلی وجود دارد که یکی از جاذبههای اصلی آن محسوب میشود.

منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: محمد قویدل)ییلاق کوهستانی حاجی شیخ موسی یکی از خوشآبوهواترین جاذبههای مازندران است که در حدود ۷۰ کیلومتری بابل قرار دارد و برای رفتن به آن باید راهی گلوگاه شوید. البته برای هر طول استخر باید یک شنا را انتخاب کند و تا آخر آن طول همان شنا را انجام دهد به عبارتی در بین مسیر نمیتواند شنا را به شنای دیگر تبدیل کند. سنگ، بیشترین مصالح به کار رفته در این کاخ مجلل است و تزیینات انجام شده در نمای بیرونی و داخلی آن را در کمتر عمارتهای مشابه، میتوان یافت. کاخی متشکل از دو طبقه و دارای اتاقهایی بسیار و سالنهایی متعدد است که از ویژگیهای قابلتوجه در ساخت آن، تزیینات زیبا و خیرهکنندهای است که بهصورت گچبریهای زیبا و هنرمندانه اجرا شده است. برای رسیدن به روستای بتلیم باید از مسیری جنگلی عبور کنید که بینهایت زیبا است و خود یکی از جذابیتهای این سفر محسوب میشود.اگر فصل بهار را برای مسافرت به این منطقه انتخاب کنید، بوی عطر گلها و سرسبزی درختان، هوش از سرتان خواهد برد. آبوهوای مساعد و پوشش گیاهی و جنگلهای زیبا در کنار سد شیاده، بازدید گردشگران را نیز چند برابر کرده و از آنجا که بازدید برای عموم آزاد است، مردم میتوانند از فضای اطراف سد نهایت لذت را ببرند.

This c᠎on᠎te nt w as writt᠎en wi th t he he lp of GSA​ C​on tent G᠎en erator Demoversi on​.

این جنگل وسیع به واسطه انواع درختانی که در خود جای داده است، جزو مناطق حفاظتشده به حساب میآید و از همین رو هنوز هم بکر و دست نخورده باقیمانده است. منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: حسن خسروانی)در جنوب شهرستان بابل، درون باغ باصفا و بسیار زیبایی که امروزه محل دانشگاه پزشکی استان مازندران است، عمارتی تاریخی، باشکوه و مجلل به نام کاخ سلطنتی بابل قرار گرفته است که متعلق به دوران عینک شنا غواصی پهلوی است. منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: علی قشقایی)تالاب حیدر کلا یا بوستان نیلوفر آبی، از بزرگترین تالابهای مازندران است که بهلطف وجود نیلوفرهای آبی و پرندگان مهاجر و کمیاب، چشمانداز بسیار زیبایی دارد. تالاب مذکور با وسعت ۳۴ هکتار، آب کشاورزی سه منطقه را تامین میکند. آنجا میتوانید از امکانات تفریحی استفاده کنید، دور تالاب قدم بزنید و ماهیگیری کنید؛ بله تالاب عینک ماهیهای زیادی دارد تا جایی که اهالی رشت در روزهای آخر هفته قلاب به دست در کنار بخشهای عمیق تالاب عینک جمع میشوند.

آخرین مطالب