تفاوت شماره شبا بانک مرکزی با شماره IBAN و SWIFT

شماره شبا بانک مرکزی و شماره IBAN و SWIFT هر سه برای انتقال پول بین حساب‌های بانکی بین‌المللی و داخلی استفاده

توسط مدیر سایت در 11 مرداد 1402

شماره شبا بانک مرکزی و شماره IBAN و SWIFT هر سه برای انتقال پول بین حساب‌های بانکی بین‌المللی و داخلی استفاده می‌شود، اما معنای و کاربرد هرکدام از آنها با هم متفاوت است.

شماره شبا بانک مرکزی، شماره حساب استاندارد بانکی برای انتقال پول در اتحادیه اروپا است. این شماره شامل ۲۲ کاراکتر عددی و حرفی است و شامل کشور، شماره بانک و شماره حساب بانکی می‌شود. در ایران نیز برای استفاده در ارتباط با بانک‌های اروپایی از شماره شبا استفاده می‌شود.

شماره IBAN که مخفف International Bank Account Number است، نوعی شماره حساب است که توسط اتحادیه اروپا برای تسهیل در انتقال پول بین بانک‌های کشورهای عضو این اتحادیه تعریف شده است. این شماره شامل حروف و اعداد است و مشخص می‌کند کشور، بانک و شماره حساب بانکی در اروپا چیست.

در حالی که SWIFT مخفف Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication است و به معنای جامعی شبکه ارتباطی بانکی بین المللی است، که به بانک‌ها امکان می‌دهد اطلاعات پرداخت را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. در واقع SWIFT یک نام فامیلی برای کد‌های مختلفی است که برای شناسایی بانک‌ها و بخش‌های مختلف آنها و برای انتقال پول بین بانک‌ها به کار می‌رود.

در کل، تفاوت شماره شبا بانک مرکزی، شماره IBAN و SWIFT این است که شماره شبا بانک، برای استفاده در اروپا و ایران استفاده می‌شود، شماره IBAN برای انتقال پول بین بانک‌های اروپایی تعریف شده است و SWIFT برای شناسایی بانک‌ها و بخش‌های مختلف آنها و برای انتقال پول بین بانک‌ها به کار می‌رود."تفاوت شماره شبا با شماره IBAN و SWIFT (شماره شبا، IBAN، SWIFT

شماره شبا، IBAN و SWIFT سه مفهوم مهم درباره بانکداری بین المللی هستند. این مفاهیم که در ابتدا مشکل و پیچیده به نظر می‌رسند، اما با درک آن‌ها می‌توان به راحتی از خدمات بانک و بانکداری بین‌المللی استفاده کرد.

شماره شبا در واقع مخفف "شماره حساب بین‌المللی" است. این شماره ۲۴ رقمی است و به هر مشتری بانک در اتحادیه اروپا اختصاص دارد. شماره شبا در واقع یک شماره منحصر به فرد است که برای انتقال وجه بین حساب‌های بانکی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا استفاده می‌شود.

اما IBAN که مخفف "شماره حساب بین المللی" است، یک استاندارد جهانی است که برای تفکیک شماره حساب‌های بانکی در بین کشورهای مختلف استفاده می‌شود. به طور کلی، IBAN شامل یک کد کشور، شماره حساب بانک و کل سه قطعه از شماره بانک است که برای تشخیص خطای ورودی و اعتبارسنجی استفاده می‌شود.

در نهایت، SWIFT یا "شبکه جهانی تبادل پیام بانکی"، به شکل توسعه یافته‌تری از IBAN است. SWIFT برای تبادل پیام‌های موثر بین بانک‌های مختلف در سراسر جهان استفاده می‌شود و تمام شماره حساب‌ها، نوع ارز و اطلاعات مربوط به حساب را در خود شامل می‌شود. این کد معمولا ۸ یا حتی ۱۱ حرفی است و به هر بانک در سراسر جهان اختصاص دارد.

در نهایت باید گفت که شماره شبا، IBAN و SWIFT سه مفهوم مهم در بانکداری بین‌المللی هستند که برای انتقال وجوه، تشخیص و تبادل پیام بین بانک‌های مختلف در سراسر جهان استفاده می‌شود. هر کدام از این مفاهیم برای هدف خاص خودشان طراحی شده‌اند و با درک آن‌ها، می‌توان به راحتی مزایای بانکداری بین‌المللی را بهره‌مند شد."تفاوت شماره IBAN و SWIFT با شماره شبا (بانک مرکزی

شماره IBAN، SWIFT و شماره شبا به ترتیب مخفف International Bank Account Number، Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication و شماره شبا یک سیستم شناسایی بین المللی برای حساب بانکی است که در بسیاری از کشورها استفاده می شود، اما هر یک دارای معنای متفاوتی هستند.

شماره IBAN شماره مطابق با استاندارد بین المللی برای شماره حساب بانکی است که در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و بعضی دیگر از کشورها استفاده می شود. شماره IBAN شامل دو عنصر اصلی است که شامل کد کشور و شماره حساب بانکی است. در ایران، شماره IBAN برای حساب های بانکی وجود ندارد.

به عنوان مقابله با واسطه های مالی در تراکنش های مالی، SWIFT توسط بانک ها برای ارسال و دریافت پول به ترتیب حساب ها استفاده می شود. SWIFT با استفاده از یک شماره شناسایی یکتا، مخابرات بین المللی و بانکداری میان بانک ها را تنظیم می کند.

به عنوان یک سیستم شناسایی ملی، شماره شبا شامل یک کد کشور، یک کد کنترل، یک شماره بانکی و شماره حساب است. این سیستم شماره شبا در سال ۲۰۰۰ توسط اتحادیه اروپا به عنوان یک سیستم پرداخت ملی معرفی شد.

به طور کلی، شماره IBAN، SWIFT و شماره شبا هر یک در یک قالب معین برای شناسایی حساب بانکی استفاده می شود. از سه شماره شناسایی مذکور، شماره شبا برای تراکنش های داخلی در ایران استفاده می شود در حالی که شماره IBAN و SWIFT برای تراکنش های خارجی استفاده می شود.1. تفاوت شماره شبا، IBAN و SWIFT (اطلاعات بانکی برای ارسال و دریافت وجه

در زمینه ارسال و دریافت وجه، اطلاعات بانکی بسیار حائل اهمیت دربردارد. اما برای اینکه بتوانیم بانکی برای این کار انتخاب کنیم، باید از نحوه عملکرد بانک و نیز ویژگی های مختلف آن آگاهی داشته باشیم. یکی از این عناصر ویژه، شماره شبا، IBAN و SWIFT است.

اولین نکته در مورد شماره شبا، این است که درواقع این شماره، شماره حساب است که در بسیاری از کشورهای اروپایی استفاده می شود. با استفاده از این شماره، می توانیم وجه را دریافت و یا برای دیگران ارسال کنیم. برای مثال، در مورد ارسال وجه به یک کشوری مانند آلمان، باید از شماره شبا استفاده کنیم.

در مورد IBAN نیز باید ذکر کرد که این شماره شامل شماره حساب بین المللی ( International Bank Account Number) است و در داخل اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال، اگر شما به دنبال دریافت وجه از یک کشوری نظیر مالت یا پرتغال هستید، باید از IBAN استفاده کنید.

در مورد SWIFT نیز باید گفت که این یک کد بین المللی است که معمولا برای ارتباط بین دو بانک در سراسر جهان استفاده می شود. به عبارت دیگر، شما می توانید با استفاده از این کد، یک مبلغ پول را از یک بانک به بانک دیگر ارسال کنید. همچنین می توانید با استفاده از این کد، اطلاعات حساب خود را تغییر دهید و یا به وضعیت حساب خود دسترسی پیدا کنید.

در کل، شماره شبا، IBAN و SWIFT همه به عنوان اطلاعات بانکی برای ارسال و دریافت وجه مورد استفاده قرار می گیرند. هر یک از این موارد مزایای خاصی دارند و بسته به نیاز شما، راه حل مناسبی برای مشخص کردن اطلاعات حساب و انتقال وجه در سراسر جهان خواهند بود.1 => تفاوت شماره شبا، IBAN و SWIFT (تفاوت

شماره شبا، IBAN و SWIFT همگی به عنوان یکی از اصطلاحات بانکی شناخته می‌شوند، اما وظایف و کاربردهای متفاوتی دارند. در این مقاله به توضیح تفاوت بین این سه مفهوم پرداخته شده است.

شماره شبا (IBAN):

شماره شبا یا به عبارت دیگر، International Bank Account Number، به روشی است که برای انتقال پول بین حساب‌های بانکی در کشورهای مختلف استفاده می‌شود. این شماره شبا از یک سری ارقام و حروف تشکیل شده است و شامل کشور، بانک و شماره حساب بانکی است.

علاوه بر این، شماره شبا به عنوان یک شناسه احراز هویت برای حساب بانکی شما عمل می‌کند. با ارائه شماره شبا به دیگران می‌توانید بدون تردید مبالغ زیادی را از حساب بانکی خود انتقال دهید.

SWIFT Code:

به عنوان عنوان بین المللی Bank Identifier Code، معروف است، که یک نوع کد مختص بانک است. کد SWIFT مخصوص بانک‌ها و شعب بانکی در سراسر جهان است و هر بانک و شعبه بانکی به یک کد SWIFT مشخص اختصاص داده شده است. این کد SWIFT به منظور تشخیص منابع پرداخت‌های روزانه انجام می‌شود. بُرای کاربران، کد SWIFT به عنوان یکینیک به کار می‌رود تا بتوانند پرداخت‌ها را از سراسر جهان انجام دهند.

IBAN و SWIFT، تفاوت‌های زیادی دارند. در حالی که شماره شبا به منظور شناسایی بانک‌ها در سطح بین‌المللی استفاده می‌شود، کد SWIFT به منظور شناسایی شعب بانکی در سراسر جهان استفاده می‌شود. از سوی دیگر، برای شماره شبا، از یک سری حروف و اعداد استفاده می‌شود، در حالی که کد SWIFT معمولاً حاوی شش حروف است. کد SWIFT علاوه بر شناسایی بانک و شعب بانکی، درصورتی که موسسات مالی بین‌المللی وجود داشته باشد، می‌تواند به درک پیچیدگی پرداخت‌های بین منابع بانکی کمک کند.شماره شبا، IBAN، SWIFT

شماره شبا، IBAN، و SWIFT سه مفهوم حساب بانکی هستند که در تراکنش‌های بین‌المللی کاربرد دارند.

شماره شبا مخفف عبارت "شماره حساب بانکی استاندارد" است که برای تسریع در انتقال وجه و کاهش خطاهای بانکی در پرداخت‌های الکترونیکی و صورت‌حساب‌های بین‌المللی به‌کار می‌رود. این شماره شامل ۲۴ رقم است و شامل کد استان، کد بانک، کد شعبه و شماره حساب می‌شود. شماره شبا در اروپا و پایانه‌های تجاری بین‌المللی استفاده می‌شود.

IBAN مخفف عبارت "شماره حساب بانکی بین‌المللی" است و برای تسهیل تراکنش‌های بین‌المللی به‌کار می‌رود. IBAN شامل حداکثر ۳۴ حرف و عدد است و مشخصات اصلی شامل کشور، کد بانک، کد شعبه و شماره حساب است. IBAN در اروپا، خاورمیانه کاربرد دارد.

SWIFT مخفف عبارت "تاجریک اطلاعات بانکی معیار جهانی" است. این مفهوم برای شناسایی و انتقال آنلاین پرداخت‌های بین‌المللی استفاده می‌شود. یک کد بین‌المللی شامل ۸ یا ۱۱ حرف و شامل نام بانک، کشور بانک، کد محلی بانک و شماره شعبه است. SWIFT در سراسر جهان استفاده می‌شود و حساب‌داران، بانک‌ها، بازارهای مالی و شرکت‌های تجاری در اینترنت، تلفن، فکس یا پیامک می‌توانند از آن استفاده کنند.منبع
آخرین مطالب