صنایع شیمیایی ، مجموعه فرآیندها ، عملیات ها و سازمان هایی که در ساخت مواد شیمیایی و مشتقات آن فعالیت دارند.

شرکت شیمیایی داو
شرکت شیمیایی داو
کارخانه شیمیایی داو در چارلستون جنوبی ، ویرجینیا غربی.
مجموعه ویرجینیا غربی در بایگانی Carol M. Highsmith — کتابخانه کنگره ، واشنگتن ، D.C (LC-DIG-highsm-31713)
اگرچه ممکن است صنعت شیمیایی به عنوان صنعتی که از شیمی استفاده می کند و از مواد شیمیایی تولید می کند ، تعریف شود ، اما این تعریف کاملاً رضایت بخش نیست زیرا این سؤال را ایجاد می کند که یک ماده شیمیایی چیست. تعاریف اتخاذ شده برای اهداف اقتصادی آماری از کشور به کشور دیگر متفاوت است. همچنین طبقه بندی استاندارد تجارت بین المللی ، منتشر شده توسط سازمان ملل ، شامل مواد منفجره و محصولات پیروتکنیکی به عنوان بخشی از بخش مواد شیمیایی آن است. اما طبقه بندی شامل الیاف ساخته شده توسط انسان نمی شود ، اگرچه تهیه مواد اولیه برای این گونه الیاف به همان اندازه شیمیایی است که می تواند هر شاخه از تولید باشد.

ویژگی های پیچیده صنعت شیمیایی
دامنه صنعت شیمیایی تا حدودی توسط عرف و نه با منطق شکل می گیرد. صنعت نفت معمولاً از صنایع شیمیایی جداست ، زیرا در اوایل صنعت نفت در قرن نوزدهم نفت خام صرفاً تحت یك روش ساده تقطیر قرار گرفت. با این حال ، فرایندهای صنعتی جدید نفتی تغییرات شیمیایی به وجود می آورند و برخی از محصولات یک مجموعه پالایشگاه مدرن با هر تعریفی مواد شیمیایی هستند. اصطلاح پتروشیمی برای توصیف این عملیات شیمیایی به کار می رود ، اما به دلیل اینکه اغلب در همان کارخانه با تقطیر اولیه انجام می شود ، تمایز بین صنعت نفت و صنایع شیمیایی نگهداری از آن دشوار است.

فلزات به یک معنا مواد شیمیایی هستند زیرا به وسیله مواد شیمیایی تولید می شوند ، سنگ معدن که گاه به روش شیمیایی پانسمان قبل از پالایش نیاز دارند. فرآیند پالایش همچنین شامل واکنشهای شیمیایی است. فلزاتی مانند فولاد ، سرب ، مس و روی به شکل معقول و خالص تولید می شوند و بعداً به اشکال مفید ساخته می شوند. به عنوان مثال ، صنعت فولاد بخشی از صنایع شیمیایی محسوب نمی شود. در متالورژی مدرن ، فلزاتی مانند تیتانیوم ، تانتالوم و تنگستن با فرآیندهای مربوط به مهارت شیمیایی عالی تولید می شوند ، اما هنوز هم به عنوان فلزات اصلی طبقه بندی می شوند.

با اشتراک خود از نسخه اول 1768 ما به محتوای منحصر به فرد دسترسی پیدا کنید.
امروز مشترک شوید صنایع شیمیایی قم
مرزهای صنایع شیمیایی ، تا حدودی اشتباه گرفته می شوند. مواد اولیه اصلی آن سوخت های فسیلی (زغال سنگ ، گاز طبیعی و نفت) ، هوا ، آب ، نمک ، سنگ آهک ، گوگرد یا معادل آن و برخی از مواد اولیه تخصصی برای محصولات ویژه مانند فسفات ها و فلورسپ معدنی است. صنایع شیمیایی این مواد اولیه را به محصولات اولیه ، ثانویه و ثالثی تبدیل می کند ، تمایزی که بر اساس دور بودن محصول از مصرف کننده انجام می شود و اصلی ترین آنها از راه دور است. محصولات غالباً مربوط به محصولات شیمیایی نهایی محصولات نهایی هستند. ویژگی اصلی صنعت شیمیایی این است که محصولات آن تقریباً همیشه نیاز به پردازش بیشتر قبل از رسیدن به مصرف کننده نهایی دارند.

بنابراین ، به طور متناقض ، صنایع شیمیایی بهترین مشتری خاص خود است. یک محصول شیمیایی متوسط ​​قبل از ظهور صنایع شیمیایی به بازار ، چندین بار از کارخانه به کارخانه منتقل می شود.

مسیرهای زیادی به همان محصول و استفاده های زیادی برای همان محصول وجود دارد. به عنوان مثال بیشترین کاربرد اتیلن گلیکول به عنوان ضد یخ خودرو است اما از آن به عنوان مایع ترمز هیدرولیک نیز استفاده می شود. فرآوری بیشتر به مشتقات زیادی منجر می شود که به عنوان مواد افزودنی در صنایع نساجی ، دارویی و آرایشی مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان امولسیفایر در کاربرد حشره کش ها و قارچ کش ها. و به عنوان دفع کننده گاز برای نفت مواد شیمیایی اساسی ، مانند کلر یا اسید سولفوریک ، به طرق مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند که می توانند از لیست جامع استفاده کنند.

به دلیل رقابت در صنعت شیمیایی و در بین مواد شیمیایی ، صنایع شیمیایی مقادیر زیادی را صرف تحقیق ، به ویژه در کشورهای بسیار صنعتی می کند. درصد درآمد صرف شده برای تحقیق از شاخه ای به شاخه دیگر متفاوت است. شرکت های متخصص در محصولات با حجم زیاد که سالهاست مورد استفاده گسترده قرار می گیرند ، هزینه کمتری را صرف می کنند ، در حالی که رقابت در زمینه های جدیدتر فقط با تلاش های تحقیقاتی فشرده قابل تحقق است.

جنبه های اقتصادی
در بیشتر زمینه ها ایالات متحده بزرگترین تولید کننده مواد شیمیایی است. آلمان ، انگلیس ، فرانسه ، ایتالیا و برخی دیگر از کشورهای اروپایی نیز تولید کنندگان بزرگی هستند و اتحاد جماهیر شوروی نیز همینطور است. ژاپن در دهه 1960 به عنوان یک تولید کننده بسیار بزرگ در مناطق خاصی از اهمیت خاصی برخوردار شد. سرمایه گذاری در صنایع شیمیایی به عنوان درصدی از کل سرمایه گذاری در یک کشور معین ممکن است بین 5 تا 15 درصد برای کشورهای کمتر توسعه یافته باشد. برای کشورهای صنعتی به طور متوسط ​​حدود 6 تا 8 درصد است. برای برخی از توسعه دهندگان